
I m r é d y: „Fontos a nemzettest biológiai szempontok szerinti ápolása, nemcsak a népbetegségek elleni küzdelem, hanem tudatos egészségügyi, fajvédelmi irányítás és vezetés is, szóalt mindaz, ami alatt biológiai szempontokkal is alátámasztott családvédelmi és népvédelmi politikát értünk.”
A nemzetek gigantikus összecsapásában a győzelmet nem egyedül a fegyver, a haditechnika és a gazdasági felkészültség, hanem sokkal inkább az öntudatos emberanyag és a kollektív szellem biztosítja. A nagy világégés eseményeiből le kell vonni a tanulságot: a német és az olasz nép a szellemi, erkölcsi és szociális felemelkedés új eszközeivel fajtájuk sziklaszilárd egységét kovácsolták össze és most feltartóztathatatlan győzteskéntnyomulnak előre a szellemi, erkölcsi és szociális fejlődés területén. Ez a tanulság kötelességünkké teszi, hogy a mai diadalmas korszellem vívmányait mi is átvegyük és mindazt, ami sajátos magyar életviszonyaink között, magyar szellemben megvalósítható, nemzetünk megerősítése céljából mielőbb gyümölcsöztessük.
A német és az olasz népi államszervezetben érvényesülő szellem terméke a fajerősítés és fajjavítás, amelynek biológiai szempontjai az új világ legfontosabb alappilléreinek biztosítását célozzák. A materializmus uralmát, amely a hasznot, az aranyat tette bálvánnyá, felváltja az emberi élet értékének felismerése, megbecsülése és védelme. Bebizonyosodik, hogy örvény felé vezet az a közszellem, amely az embert kihasználva, csak annyira értékeli, amennyit izmainak durva megfeszülésével, vagy agysejtjeinek finom rezgésével a nagy bálványnak szolgálni tud. Nem a haszon, nem az arany az igazi érték, hanem az emberi élet, amely nemzedékek végtelen láncolatán keresztül szolgáltatja a nemzeti közösségnek a honvédelem és az értéktermelés munkáját. Nekünk, is fel kell ismernünk azt az igazságot, amit az új világ hirdet, hogy a faj és nemzet értéke és sorsa kizárólag a faj biológiai erejétől, s az emberéletek számától és minőségétől függ. Ennek az igazságnak a gyakorlatban való érvényesítés az új magyar nacionalizmusnak egyik alapvető feladata.
A megszületettek biológiai védelme a közegészségügy hatáskörébe tartozik. A közegészségügyet azonban népegészségüggyé kell fejleszteni és az új népi szellem követelménye szerint irányítani, hogy a különböző néprétegekben egyenlő egészségi ellátás érvényesüljön. A régi világban az egészség megvédése és a gyógykezelés lehetőségének megszerzése tekintetében ugyanolyan egyenlőtlenség mutatkozott, mint az anyagi javakban. Ennek megfelelően minél erősebb társadalmi és anyagi adottságok felett rendelkezett valamely népréteg, annál kielégítőbb volt az egészségügyi helyzete, – és minél gyengébb szociális helyzetben élt valamelyik, annál súlyosabban pusztítottak sorai között a különféle népbetegségek. A népegészségügy megteremtésének abból az alapelvből kell kiindulnia, hogy az egészség védelme és a szükséges gyógykezelés elnyerése a munkaállamban minden dolgozó embernek egyenlő joga.
Közigazgatás nélkül nincsen szervezett élet és közrend. A népegészségügyi közigazgatásból azonban ki kell irtani a bürokratizmust és a körülményességet, amely a gyors és eredményes cselekvés kerékkötője. Egyszerű és észszerű intézkedések kellenek a nép szeretetén és megbecsülésén termett helyszíni ismeretekkel. A hatósági orvos ne csak szakértője legyen a közigazgatásnak, hanem bizonyos határok között önálló végrehajtói jogkörrel rendelkező aktív szerve.
Az egészségvédelem kiépítésénél mélyebben kell szántani és az egész magyar emberanyag tervszerű egészségügyi felmérése céljából olasz mintára a biológiai anyakönyvvezetés országos rendszerét kell bevezetni. Az a szólam, amely szerint az egészségvédelem az egyén sorsát a születésétől haláláig elkíséri, csak az esetben válhatik valósággá, ha minden egyén születése percében hivatalos egészségügyi kartotékot kap, amely minden jellemző biológiai sajátosságát és főbb egészségügyi mozzanatát (családfa, öröklésbiológiai adottságok, fertőző és alkati betegségek, egészségvizsgálati eredmények, stb.) egészen élete befejezéséig tartalmazza. Semmi sem lehet olyan gyümölcsöző a meglévő emberanyag tervszerű biológiai gondozásánál, mint az ilyen egészségügyi kataszter útmutatása. További célul a betegségmegelőzés korszerű kifejlesztése terén az egész népesség periodikus egészségvizsgálatát kell kitűzni.
A népbetegségek, tuberkulózis, nemi betegségek, csecsemőhalálozás, stb. Leküzdésére is hathatósabb eszközöket kell keresni. Mindezeket a fajpusztító bajokat egymagukban tiltó-büntető jellegű törvényekkel és egészségvédelmi szervezetekkel legyőzni nem lehet, hanem ezeken felül komoly szociális áldozatokat igénylő népvédelmi intézkedések szükségesek. Különösen a gümőkórra áll ez, amelyről ismeretes, hogy kifejezetten a szegény népréteg betegsége. Az új idők államrendjének az a törekvése, hogy gyökeres eszközökkel szolgálja a szociális fejlődés és kiegyenlítődés bekövetkezését, magával hozza a tuberkulózis elleni küzdelem legeredményesebb szociális fegyverét is. A továbbiakban az egészségvédelem mögött lassanként háttérbe szoruló gyógyító eszközöket fokozottan kell a népbetegségek leküzdésénél sorompóba állítani, mivel az idejében való gyógyítás mégis a legjobb megelőző eljárás. Végül olcsó kivitelű, célszerű, modern kis nép-kórházak kellenek megfelelői számban, az izolálás és szakgyógyítás ellátására. Mindezt miből és hogyan teremtse elő az elszegényedett magyarság? – kérdezhetik az aggályoskodók. Egyszerűen abból és olyan pénzügyi eszközökkel, ahogy annakidején a még ugyancsak szegény szociális Németország és Olaszország előteremtették!
A társadalombiztosítás tekintetében felmerülő közismert kívánalmak az új népi átalakulás idején ugyancsak gyökeres reformokat tesznek szükségessé. A betegbiztosítás ma nálunk tulajdonképpen társadalmi rétegenként és hivatáságanként van széttagolva, ami szociális igyekezete dacára is ó-kapitalista gondolkodás terméke és így a népi irányzat alapelveinek alig felel meg. A sokféle biztosítónak (OTI., MABI., MAVBI., DOBI., stb.) bizonyos közös nevezőre hozása és az új szellemnek inkább megfelelő „általános népbiztosítás”-sá való átszervezése a jövő feladata. Ennek keretében sürgősen meg kell oldani a mezőgazdasági népréteg biztosítását, ami fajtánk javítása és megerősítése céljából valósággal életbevágó követelmény. Az új magyar felfogásnak ki kell küszöbölnie azt a ferde nézetet, hogy az ipari munkásság szociális ellátásának némi elrendezésével a népvédelmi kötelességeknek eleget tettünk. Mi mezőgazdasági állam vagyunk, nekünk elsősorban a fajtánk ősforrását képező földműves réteg biológiai megerősítése, szociális biztosítása és gyógyellátása a legfontosabb. Itt és általában az egész egyetemes népbiztosítás területén szakítani kellene a kötött (fixfizetéses) orvosi ellátás gyakorlatával, s a bevált német rendszer elveinek szem előtt tartásával a korlátozott szabad orvosválasztás megfelelő útjait kellene megkeresni, amelyek segítségével az adminisztráció csökkentése, s az orvosi bizalom és tekintély helyreállítása révén eredményesen lehetne a népbiztosítás ügyét szolgálni. Olyan államban, amely a szociális igazság szolgálatát kívánja államrendszerré tenni, a faj biológiai megerősítéséért dolgozó orvosok nem lehetnek a nemzet páriái. A népegészségügy eredményes fejlesztésének és a magyar fajjavításnak alapfeltétele, hogy jól képzett, a teljesítményéhez képest dotált, kiegyensúlyozott lelkületű és így hivatásán fanatikus szeretettel csüggő orvostársadalom álljon a közcélok szolgálatára.
Az új nacionalizmus azonban a faj biológiai erejét nemcsak a népegészségügy fegyvereivel, hanem azon túlmenően, a népesedéspolitika minden modern eszközével. gyarapítja. Távolról sem elegendő a már megszületett, élő emberanyag biológiai gondozásával törődni, hanem a korszerű fajvédelem szempontjainak megfelelően a majdan születendő, eljövendő nemzedékek biológiai sorsával is felkészülten és szakszerűen kell foglalkozni. A népesség mennyiségi fokozása és minőségi fajjavítása egyformán életbevágó, új feladat, amelynek felkarolására nálunk eddig társadalmilag már sok történt (a Családvédelmi Szövetség akciói, stb.), de államilag még, édeskevés: A népegészségügy korszerű fejlesztése hathatósan lecsökkentheti a halálozás mérvét és az emberi átlagos életkort az optimális határig kitolhatja, ámde arra soha sem lesz módja, hogy eszközeivel az új életek termését elősegítse. A születéscsökkentés (egyke) elleni küzdelem és az emberállomány többtermelésére való törekvés a cselekvő népesedéspolitika új feladata. Az új nacionalizmus szellemének egyik jellemző sajátossága, hogy a ma élő egyén önző érdekeinek kiszolgálása helyett a faj jövője szempontjából legfontosabb célok elérésére és biztosítására fordítja a nemzet szellemi és anyagi erejét. Ebből a szemszögből nézve a kérdést, magyar vonalon a népesedéspolitika tervszerű kiépítésénél sürgősebb és életmentőbb kötelesség alig van, aminek teljesítését egyrészről a születések számának vészes csökkenése (az utolsó fél évszázad alatt 45‰-ről 20‰-re), másrészt északi, keleti és déli szomszédaink rendkívüli bő szaporasága és expanzív faji politikája égetően sürgeti. Morális és szociális fegyverekkel kell felvenni a küzdelmet a magyar biológiai erők megmentéséért. Morális szempontból jellemző, hogy a városi lakosság körében a társadalmilag és anyagilag jobb sorsban lévőknek van kevesebb gyermeke, a falusi néprétegeknél pedig éppen kirívó a dél dunántúli kisgazdák egykézése, s a szociális elhagyottságban élő mezőgazdasági cselédek és földmunkások sokgyermeke. Minden szociális igazság a sokgyermekesek felkarolása mellett dönt. A cselekvő népesedéspolitika gyakorlati módszerét, a családvédelmet kell ezen a munkaterületen felhasználni, amely hatósági és társadalmi vonatkozásban a családi élet és az utódok védelmének összes erkölcsi, szociális és biológiai eszközeit felöleli.
A hatósági családvédelem új követelményei a következő irányelvekben és főbb szempontokban vázolhatók: I. Szociális családvédelmi intézkedések (közalkalmazottak családi fizetésrendszere, a nem közalkalmazott nőtlenek, gyermektelenek és kevésgyermekűek külön megadóztatása, sokgyermekesek törvényes támogatása, sokgyermekesek törvényes előnyeinek megállapítása, állami juttatások elsőbbségének a sokgyermekesek részére való fenntartása, ipari családi bérrendszer és családbiztosítás, mezőgazdasági családi bérrendszer és családbiztosítás, családvédelmi földbirtokreform, családvédelmi lakáspolitika, családvédelmi közüzemi politika, családvédelmi tanügyi politika). II. Születéscsökkenést megelőző intézkedések (az urbanizációs népáramlás feltartóztatása, a sokgyermekes kivándorlottak visszatelepítése, sokgyermekes családok telepítése az egykés vidékekre, a fogamzásgátló szerek forgalombabozásának korlátozása, a művi vetélés bűncselekményének hatékony üldözése, prostitúció és szexuális bűncselekmények elleni küzdelem). III. Születés fokozásra ösztönző intézkedések (az egykéző községek terméketlen lakosaitól a hatósági kedvezmények megvonása, az örökösödési rendszernek az egykézők terhére való megváltoztatása, prémiumos belső telepítési akció indítása, prémiumos házasodási kölcsönök folyósítása).
Nyomatékkal kell rámutatni arra, hogy a szociális családvédelmi intézkedések a többgyermekes családok szociális és lelki egyensúlyát hivatottak helyreállítani. Az igazság világos követelménye, hogy aki gyermekek felnevelésével súlyos anyagi és lelki terhet vállal magára, s katonákat, illetve anyákat ad a magyar jövendőnek, az szociális arány szerint többhöz jusson, mint a nőtlen, gyermektelen házas, vagy az egykéző család. Tudni kell, hogy a szociális kiegyenlítést szolgáló ilyen intézkedések egymagukban semmiképpen sem alkalmasak a szaporodás megjavítására, hanem e célra kifejezetten születésfokozásra serkentő megoldások szükségesek. Ismeretes, hogy Német- és Olaszországban a prémiumos házassági, kölcsönök rendszerével – megfelelően kialakított közszellem mellett – jó eredményeket értek el. Ennél a kérdésnél azonban figyelembe kell venni, hogy az említett prémiumok nyújtása nem jelentheti azt, hogy a gyermekáldás jutalmazással járó érdem, s olyan cselekedet, amely az államtól és társadalomtól bizonyos juttatások, illetve anyagi követelések igénylésére jogosít. A házasulandók és a többgyermekesek szociális megsegítése a fajvédelem kötelessége és elmulaszthatatlan feladata. De ettől függetlenül az új nacionalizmus szellemi emelkedettsége megkívánja, hogy a nemzeti sorsközösség tudata és a faji erő fejlesztésének átérzése mindenkinek erkölcsi kötelességévé tegye a családalapítást és több gyermek felnevelését.
A magyar fajjavítás terén a fentieknél nem kisebb fontosságú új feladat a minőségi népesedéspolitika tervszerű megalapozása. A magyarság az ő középállamot alkotó népszámával nagyállamok ütközőjébe van ékelve, miért is sokszoros fontossága van a mennyiség mellett a minőséggel törődnünk, hogy ilymódon számbeli kisebbségünk némi kiegyenlítést nyerhessen. Ezért a születések számának fokozása céljából foganatosítandó összes hatósági és társadalmi intézkedéseket olyan szelekcióval kell összekötni, amely a fajjavítás megvalósítását szolgálja. A fajjavítás legelső feladata a vészesen növekedő kontraszelekciós folyamat leküzdése oda vezet, hogy a biológiailag, szellemileg és szociálisan értékesebb néprétegek (középosztály és kisgazdaréteg) a születéskorlátozás következtében összezsugorodnak, a rosszabb öröklési anyaggal rendelkező, fertőző bántalmakkal szaturált és szociálisan is fejletlenebb néprétegek pedig nagyobb szaporaságukkal túlsúlyra jutnak. Az építő (pozitív) eugenika eszközeinek felhasználásával lehet a helyesebb kiválasztódást és a jobb emberanyag termelődését elősegíteni. Az új nacionalizmus szempontjai szerint a fajjavítás céljából történő tervszerű szelektálás alkalmazása útján azokat kell az anyagi és erkölcsi megsegítés eszközeivel felkarolni (munkaalkalomhoz juttatás, jobb fizetés, korai házasodás elősegítése, önállósítás megteremtése, földhöz juttatás, gyermekek nevelésének támogatása, stb.), akik tiszta származásuk, jó öröklési anyaguk, fertőzésmentességük, a magyar röghöz és magyar szellemhez való ragaszkodásuk miatt társadalmi különböztetés nélkül a magyar faj elitjét alkotják. A biológiai szelekció és a tehetségkutatás felhasználásával legyet a következő generációk nemzetvezető rétegét is kitermelni. További feladatunk a faj tisztaságának megőrzésére rendkívüli súlyt helyezni, miért is a zsidóság és minden más disszimiláns fajta a magyarsággal való vérkeveredéstől törvényes eszközökkel elzárandó. A fajbiológia kutató módszereivel meg kell állapítani, hogy mely települések és néprétegek képezik a magyarság legtisztább, legősibb és egyben legértékesebb elemeit és a fajjavítás szempontjai szerint azok érvényesülését és szaporodását kell minden eszközzel elősegíteni.
Végül az örökléses alapon és családi fertőzések útján előálló fajromlás csökkentése céljából igénybe kell venni az eugenika kiküszöbölő (negatív) eszközeit is. A súlyos elme- és egyéb örökléses betegek sterilizálását Németországban – mint ismeretes – 1934 óta kötelezően bevezették, de Olaszország és Spanyolország államszervezői elzárkóztak ennek az eszköznek az alkalmazásától. Számos ellenvetésen és aggályon kívül a sterilizáció tényleges értéke is vitatható még és Darányi Gyula professzor tanítása szerint azt valljuk, hogy ebben a kérdésben csak generációk múlva lehet tisztán látni, miért is célszerű lesz, ha a nagy német tömegkísérlet eredményeit bevárjuk. Addig is az örökléses és fertőző betegségek miatt az utódoknál bekövetkezhető degenerálódásnak a házassági szelekció bevezetése (Házassági Tanácsadó és Gondozó Állomások létesítése s a házasság előtti orvosi tanácskérés törvényes kötelezettségének elrendelése) útján kell gátat vetni.
Az új nacionalista koreszme szellemében a faj biológiai megerősítését és a fajjavítást az államrendszer egyik legfontosabb tengelyévé kell tenni. Azoknak a lehetőségeknek kiaknázásával, melyeket a szociális fellendülés bekövetkező korszaka nyújt, az évszázadok viharában megtépázott magyar nemzetünket biológiailag ellentállóvá és hatalmassá kell tenni, hogy erős, egészséges és szapora fajtájával történelmi életterünket benépesítse és uralja a magyar Kárpátok medencéjét.