Leírás
„MARIANNE
Nem a Balsac-féle híres harmincéves asszonyról lesz itt szó, akinél a korhatár kilenc évvel kitolódott, nem élete virágát élő szépasszonyról szól ez a könyv, hanem arról az országról, melynek megszemélyesítője, „Marianne” — Franciaország.
Mennyivel nehezebb dolog országokról, népekről, szokásokról, tájakról, jelenről, múltról írni, mint egy asszonyról, akinek az élete olyan tiszta és egyszerű is lehet, mint a felhőtlen tavaszi égbolt Párizs felett.
Ma a különböző világnézetek forgatagában, amikor minden, amit eddig szilárdnak hittünk, kimozdult a helyéből, amikor minden új nap előre nem látott változásokat hozhat, talán Franciaországról írni a legidőszerűbb, hogy megismerhessük, helyesen ítélhessük meg ezt a szomszédot, amellyel a Német Birodalom évszázadok folyamán annyiszor csapott össze harcban-háborúban vagy a szellem párviadalain, de amelyek egyúttal a szellemi és kulturális ösztönzést köszönhette.
Az 1939 tavaszán történt események arra késztették a franciákat, hogy országukat gazdaságilag, katonailag megerősítsék. De még mindig nem tudták eldönteni, melyik irányhoz csatlakozzanak, annak ellenére: hogy tisztán felismerték a Német Birodalom szándékát: olyan helyzetet teremteni, mely teljesen kizárja újabb világkatasztrófák lehetőségét.
Franciaország 1939-ben sorsfordulóhoz érkezett. A Birodalom átképzése „Marianne“-t is felrázta álmaiból.
Most felemelkedik a nép vetette puha párnákról, csatazaj üti meg a fülét és szép barna szemével csodálkozva néz körül az új világban. Sok minden más lett, sok kedves játékszere törötten hever a földön, régi szerződések papírfoszlányait elfújja az idők szele, Versailles és Genf eltöröltettek. A tükörhöz lép Marianne és látva, hogy megöregedett, bánatosan elmélkedik a múlton.
Amikor Marianne a forradalmak tüzében, százötven esztendővel azelőtt megszületett, gyakran halál járt a nyomában. Most meg kell majd mutatnia, hogy kora ellenére elég fiatal-e még, megvan-e benne a hites francia élan, lángra tudja-e még lobbantam országának férfiait, hogy új tettekre ösztönözze őket; tud-e erőt, hitet és kitartást önteni népébe, hogy a születendő új világban őt megillető méltó helyét elfoglalja?
Ez a könyv tehát végeredményben mégis csak egy vergődő, harminckilenc esztendős nő sorsdöntő óráiról szól, ma, a huszadik században.”
Értékelések
Még nincsenek értékelések.