Leírás
„Bevezetés
A történelem örök harc a szabadság fennkölt eszményeiért. Ez a harc, tudatosan vagy tudattalanul, az élet változásában egyedül megfogható, állandó mozgalom, mely az anyagi és eszmei világot bűvkörében tartja és magasabb régiókba hajtja. A felszabadulás eltávolodást, megtisztulást jelent, ezért erkölcsi folyamat és a haladás fogalmát is magában foglalja.
Az ember önmaga ellen is harcol, ha fel akar szabadulni. Amikor felismerte magában az isteni elemet, fel akarja azt szabadítani a földi gyarlóság béklyóiból. A szabadságra törekvő harc örökkévaló és általános, mindenütt és mindenben dúl. Értéket pusztít és közvetve értékeket teremt, amint a hindu táncoló Shiva köntösének redői fodrozódnak és elsimulnak. Minden széteső redő új redőnek ad látszatos életet, de mindez csak Shiva isteni szeszélye és nem a köntös redői, a végcél.
Az ember szabadságot akar. Indiában jegecesedett ki leghamarabb az emberi szabadság legmagasztosabb formájának gondolata. Ez a gondolat nem kívánja felszabadulása árán a maga uralmát mások fölött; nem akar diadalmaskodni mások vereségén, Végleges szabadságra vágyódik a gyűlölet gyökereinek, az önző vágyaknak kiirtásával és az emberek lelki megbékélésével. Az indiai filozófia szabadsággondolata: a képzeleti világ csábításának megtörése. A buddhizmus
menekülni óhajtott a vágyak okozta szenvedés elől. Mert minden teljesült vágy új vágyak forrásává válik. A felszabadulás az önönmagunkra erőszakolt béklyók széttörésével lesz teljessé. A hinduizmus, amely a Krisztus utáni hetedik században új életre kelt, kizárta a testet az érvényesülés versenyéből és a lelket tette egyeduralkodóvá a világegyetemben.
Csodálatos, hogy éppen Indiában keletkezett a szabadságnak ez a fennkölt felfogása. Hiszen történelmében éppen úgy szerepelnek háborúk, győzelmek és leigázások, mint más földrészen. Sok tényező működött össze, hogy ez a kivételes világnézet éppen Indiában lásson napvilágot: földrajzi elhelyezkedés, népfajok keveredése, nagy szellemek gondolatai és társadalmi viszonyok, összefonódva, egymásra hatva egyedülálló szinkretizmust hoztak létre, amelyet évezredek viszontagságai sem tudtak kilódítaui fejlődési útjukból.”
Értékelések
Még nincsenek értékelések.