Leírás
„A német iskolaügy a világháború után felszínre kerülő 1925-ös reformok nyomán meglepően tarka képet nyújtott. Főképpen a középfokú és középiskolai oktatás terén volt ez a jelenség észrevehető. A sokféle iskolatípus (gimnázium, reálgimnázium, főreál, reál, felsőiskola, Mittelschule, Aufbauschule) valóban nem szolgálhatott sem egységes tudományos, sem nemzeti érdeket, de még kevésbé egységes nevelési érdekeket.
Az új rendszer nem tűrhette meg ezt az állapotot és ezért nekifogott ennek a megváltoztatásához. Munkája bár még befejezetlen, — mégis eredményes, ami csak azért lehetséges, mert nemzetiszocialista eszméjével hazájában új és szélesen elterjedt világnézetet fejlesztett ki.
A nemzetiszocializmus határozott, egyenes vonalú céljának csak határozott és egyenes vonalú út felel meg. Ezt kereste az új államhatalom akkor, amikor az iskolatípusok összevonására és egyesítésére törekedett.
Hogy azonban megértsük azt, ami a mai német iskolaszervezés, oktatás és nevelés terén végbement és még ma is folyamatban van, némi alapvetés szükséges, amely a nemzetiszocializmust a neveléshez való viszonyában megvilágítja. Csak azután térhetünk rá magára a mai német nevelés alapjára, szervezésére és felépítésére.
Szükségét érzem, hogy az iskolán kívüli nemzetiszocialista neveléssel különösképpen foglalkozzam, mert ennek az egész német nevelésre való mély hatása letagadhatatlan s — eltekintve attól, hogy egyetemes — talán döntő módon befolyásolja a német jövő kialakulását is.
*
A mai Németországban folyó nevelés kérdéséről olyan magyar nyelvű munka, amely azt behatóbban méltatná vagy ismertetné, mindezideig nem jelent meg. Munkámmal ezt a hiányt szeretném némiképpen pótolni saját nemzetnevelésünk javára.”
Értékelések
Még nincsenek értékelések.