Leírás
„I. Bevezetés
Azok, akik „gyógyíthatatlan” betegségekből gyógyultak ki a természetes életmód és gyógymódok folytán, azok tudják, hogy mi is az a természetes életmód és mi is a természet gyógyereje, nem pedig azok, akik soha nem próbálták meg a természetes életmódot. Az empirikus, azaz tapasztalati gyógyászat első kelléke, hogy megfigyeljünk mindent, — ételt, italt, olvasmányt, szórakozást, stb. — hogy az mint hat reánk: előnyösen, vagy hátrányosan? Ez az egész empirikus, vagy természetes gyógyászat „stúdiuma”. Mindenkinek magának kell itt a maga orvosának lenni. Meg kell tanulni, tudni kell figyelni és következtetni! Ezért a korlátolt ember sose lehet a maga természetgyógyásza, mert még annyit se tud lefigyelni, — pedig ez a legfontosabbak egyike, — hogy melyik ételtől van székrekedése, melyiktől nincs, — melyiktől van idegfájdalma, vagy idegműködési zavara s melyiktől nincs, s így tovább. Eszik a fűszert, anélkül, hogy észlelnék annak hatását; ugyanígy az alkohollal, nikotinnal, kávéval, teával, kakaóval, hússal. Márpedig aki nem tudja magát ellenőrizni, azt az orvos se fogja tudni ellenőrizni, mert a sokféle belső közérzeti hullámzást magának a betegnek kell lefigyelni, nemcsak az orvosának. Az orvos csak a megfigyelésekből következtet, de nem figyelhet!
Hogyan rágtunk, mint székeltünk s mikor, — mennyit ettünk és mit, — félekzettünk-e s hogyan, vagy hol; tiszta, vagy tisztátalan levegőben, — stb. szóval a tüdő, gyomor és bél mennyiségi és minőségi kapcsolatait szemmel kell tartani, hogy aztán kiegyensúlyozzuk, hogy mi is az előnyös és mi is a hátrányos ételünk, mert ami egyiknek nem árt, a másiknak árthat. Idegbetegnek a fűszer és nem a zsírféle, ellenben májbetegnek, epebajosnak a zsírféle a hátrányos étele.
Ismerni kell magunkat lelkileg és testileg, ez elemi kötelességünk úgy magunkkal, mint a társadalommal szemben, hogy annak ne beteges eltartottjai, hanem egészséges dolgozói, hasznos emberei lehessünk.
Lelkileg ismerni kell, mi a mi szimpatikus bűnünk, és mi a szimpatikus erényünk.
Testileg, mi az előnyös ételünk, és mi a hátrányos ételünk. Aki ezeket okosan alkalmazza, vagy kerüli, már félig gyógyul.
Az igazság ismerete a legjobb gyógyszere úgy a léleknek, mint a testnek, mert az igazság maga a természeti és isteni törvények — szelleme.
Egyben megemlítem, hogy ennek a könyvnek a teljes átértéséhez, első könyvemet, a Természet gyógytényezőit is át kell olvasni.”
Értékelések
Még nincsenek értékelések.